Ultrasonogrāfija grūtniecēm — kad un kāpēc

ultrasonogrāfija-grūtniecēm

Grūtnieču aprūpe mūsdienās nav iedomājama bez ultrasonogrāfijas pārbaudēm, jo šis diagnostikas veids ļauj efektīvi un precīzi sekot līdzi grūtniecības procesam. Lai gan ultrasonogrāfija grūtniecēm jau ir ierasta procedūra daudzus gadus, joprojām valda dažādas neskaidrības un bažas. Tāpat arī topošajām māmiņām īsti nav skaidrs, cik bieži vajag un var veikt USG.

Standarta grūtniecības uzraudzības plānā, ja vien grūtniecība nav noteikta kā paaugstināta riska, USG veic divas līdz trīs reizes. Ir ārsti, kuri to dara divas reizes, kas nav nekas nosodāms un nepareizs, bet atbildīga ārstniecības iestāde, kas strādā pēc labākajiem un mūsdienīgākajiem grūtnieču aprūpes principiem, kā, piemēram, Vasaraudze.lv, USG veic vismaz trīs reizes.

  • 11.-13. nedēļa, kad tiek precīzi noteikts grūtniecības laiks un arī izslēgta iespēja par augļa pataloģijām.
  • 18.-22. nedēļa, kad jau novērtē mazuļa attīstību, iekšējos orgānus, skeletu un citas ķermeņa daļas. Šajā pārbaudē vairumam mazuļu arī tiek noteikts dzimums, ja vien vecāki vēlas to zināt.
  • Pēc 24. nedēļas ārsts var nozīmēt USG pārbaudi, lai noteiktu mazuļa guļu, lai zinātu, ka mazulis ir attīstījies atbilstoši savam vecumam, kā arī var tikt vēl koriģēts dzemdību datums.

ultrasonogrāfijas-porcessTopošajiem vecākiem svarīgi atcerēties, ka grūtnieču ultrasonogrāfija ir pilnībā nekaitīgs un nesāpīgs process, kas neapdraud mazuli un nerada viņam diskomfortu. Tāpēc arī ultrasonogrāfija grūtniecēm var tikt veikta tik bieži, cik ārsts uzskata par nepieciešamu, ja ir bažas par māmiņas un mazuļa veselību, ja citi izmeklējumi norāda, ka ir jāveic papildu izmeklējums.

Mazuļa gaidīšanas laikā piesardzība un rūpes nekad nenāks par sliktu. Labāk lieku reizi veikt USG un pārliecināties, ka ar mazuli viss kārtībā, nekā mocīties bažās un aizdomās, ar ko bieži vien saskaras māmiņas. Ja grūtniecei ir nojauta, ka mazais nejūtas labi, gudrs ārsts zina, ka šādas sajūtas nevar ignorēt. Kā arī ļoti svarīgs ir māmiņas miers, bet tik vienkārša un ātra pārbaude kā ultrasonogrāfija grūtniecēm var sniegt gan skaidrību, gan sirdsmieru.